Print this Page

NW District Agent Profiles

Northwest District Impacts and Outcomes by County
Pete Vergot – District Extension Director
Janice Walden NW District Office Assistant
Heather Kent – 4-H – RSA
John Wells – IT Expert

Bay County County Impacts and Outcomes
Marjorie Moore – CED
Paula Davis – 4-H
Scott Jackson – RSA Sea Grant
Julie McConnell – Hort

Calhoun County County Impacts and Outcomes
Judy Ludlow – CED / Natural Res / Agriculture
Whitney Cherry – 4-H

Escambia County –  County Impacts and Outcomes
Nick Simmons – CED
Carrie Stevenson –  Interim CED Sustainability / Windstorm Mitigation

Beth Bolles – Horticulture
Rick O’Connor – Sea Grant/Marine
Libbie Johnson – Agriculture
Dorothy Lee – FCS
Angela Hinkle – EFNEP / 4-H / FCS
4-H Youth Development – Open
Escambia County 4-H Livestock – Open

Franklin County –  County Impacts and Outcomes
Erik Lovestrand – CED / Marine / 4-H

Gadsden County –  County Impacts and Outcomes
Shep Eubanks – Gadsden CED
D J Wiggins – Ag & Natural Resources
Yolanda Goode – 4-H
Osgood_Laurie Gadsden FCS

Gulf County –  County Impacts and Outcomes
Ray Bodrey CED Gulf County
Melanie Taylor – 4-H / FCS / EFNEP

Holmes County –  County Impacts and Outcomes
Kalyn Waters – Holmes County Extension Director
Judy Corbus – FCS
Niki Crawson – 4-H

Jackson County  County Impacts and Outcomes
Doug Mayo – CED / Livestock
Angel Granger – 4-H
Ethan Carter – Ag_IPM RSA
Matt Lollar – Horticulture Extension Agent
Marie Arick – Jackson County FCS

Jefferson County –  County Impacts and Outcomes
John Lilly – CED / 4-H
Jed Dillard – Agriculture / Natural Res
FCS – Open

Leon County –  County Impacts and Outcomes
Kendra Marie Zamojski – CED/ FCS
Marcus Boston – 4-H
Heidi Copeland – FCS
Molly Jameson Leon Sustainable Ag
Mark Tancig – Leon County Commercial_Residential Horticulture
Will Sheftall – Natural Resource Management
Amy Mullins- FCS / EFNEP
Stephanie Prevatt- 4-H
Trevor Hylton – Agriculture / Small Farms

Liberty County-  County Impacts and Outcomes
Monica Brinkley – CED / FCS / 4-H

Okaloosa County – County Impacts and Outcomes
Pam Allen – Interim County Extension Director
Larry Williams – Horticulture
Jill Breslawski – FCS
Sheila Dunning – Commercial Horticulture
Jennifer Bearden – Ag
Misty Smith – Okaloosa 4-H Youth Development
Laura Tiu – Florida Sea Grant

Santa Rosa County  County Impacts and Outcomes
Mike Donahoe – CED / Agriculture
Ginny Hinton – FCS
Mary Derrick – Residential Horticulture
Prudence Caskey – 4-H
Christina Verlinde – Sea Grant / Marine
John Atkins – Agriculture
Blake Thaxton  –  Commercial Horticulture

Wakulla County- County Impacts and Outcomes
Les Harrison  –  CED/Ag/Tech
Eric Westbrook – 4-H
Shelley Swenson – FCS / EFNEP

Walton County-  County Impacts and Outcomes
Mike Goodchild – CED / Forestry / Horticulture
Walton FCS RSA Vacant
Laura Tiu Florida Sea Grant
Daniel Leonard – Horticulture
Jena Brooks 4-H
Evan Anderson – Ag.

Washington County-  County Impacts and Outcomes
Julie Dillard – CED / 4-H
Judy Corbus – FCS
Matthew Orwat – Horticulture
Mark Mauldin – Ag

Permanent link to this article: http://nwdistrict.ifas.ufl.edu/agent-profiles/

(No title)

Jena Brooks

View page »