NW District Agent Profiles

Northwest District Impacts and Outcomes by County
Pete Vergot – District Extension Director
Janice Walden – NW District Administrative Specialist III
Heather Kent – 4-H – RSA
Kendra Zamojski – NW District Agent
Andrea Albertin – NW District Water RSA
Julie Dillard – NW Associate DED
John Wells – IT Expert

Bay County County Impacts and Outcomes
Scott Jackson – Bay County Extension Director
Paula Davis – 4-H
Julie McConnell – Hort
Melanie Taylor – FCS

Calhoun County County Impacts and Outcomes
Daniel Leonard – Calhoun County Extension
Claire Reach 4H FCS

Escambia County –  County Impacts and Outcome
Nick Simmons – County Extension Director

Carrie Stevenson –  Sustainability / Windstorm Mitigation

Beth Bolles – Horticulture
Rick O’Connor – Sea Grant/Marine
Libbie Johnson – Agriculture
Dorothy Lee – FCS
Angela Hinkle – EFNEP / 4-H / FCS
Brian Estevez – 4-H Youth Development
Aly Schortinghouse – Escambia County 4-H

Franklin County –  County Impacts and Outcomes
Erik Lovestrand – CED / Marine / 4-H

Gadsden County –  County Impacts and Outcomes
Robbie Jones – Gadsden County Extension Director
Open – Gadsden Small Farms
Evie Blount – 4-H Youth Development
Laurie Osgood – Gadsden FCS

Gulf County –  County Impacts and Outcomes
Ray Bodrey – CED Gulf County
Julie McMillian – 4-H and FCS

Holmes County –  County Impacts and Outcomes
Kalyn Waters – CED/Ag and Natural Resources
Judy Corbus – FCS
Open – 4H

Jackson County  County Impacts and Outcomes
Doug Mayo – CED / Livestock
Caroline Chappell – 4-H Youth Development
Ethan Carter – Ag_IPM RSA
Ashley Kush – Horticulture
Terri Keith – FCS


Jefferson County –  County Impacts and Outcomes
John Lilly – CED / 4-H
Danielle Sprague – Ag and Natural Resources
Gretchen Thornton Jefferson FCS

Leon County –  County Impacts and Outcomes
Marcus Boston – CED 4-H
Heidi Copeland – FCS
Molly Jameson – Leon Sustainable Ag
Mark Tancig – Leon County Commercial_Residential Horticulture
Amy Mullins- FCS / EFNEP
Allison Leo – Leon 4-H
Trevor Hylton – Agriculture / Small Farms

Liberty County-  County Impacts and Outcomes
Marie Arick – CED / FCS / 4-H

Okaloosa County – County Impacts and Outcomes
Ronnie Cowan – Okaloosa County Extension Director
Larry Williams – Horticulture
Jill Breslawski – FCS
Sheila Dunning – Commercial Horticulture
Jennifer Bearden – Ext Agent Ag
Laura Tiu – Florida Sea Grant

Santa Rosa County  County Impacts and Outcomes
Stephen Greer – Santa Rosa County Extension Director
Ginny Hinton – FCS
Mary Salinas – Residential Horticulture
Prudence Caskey – 4-H
Christina Verlinde – Sea Grant / Marine
John Atkins – Agriculture
Matt Lollar – Horticulture Extension Agent

Wakulla County- County Impacts and Outcomes
Patrick (Pat) Williams – Wakulla CED Hort/Ag
Samantha Kennedy – Wakulla FCS
Rachel Pienta – Wakulla 4-H

Walton County-  County Impacts and Outcomes
Mike Goodchild – CED / Forestry / Horticulture
Jill Breslawski – FCS
Laura Tiu – Florida Sea Grant
Kacey Aukema Ag
Niki Crawson 4-H
Evan Anderson – Horticulture

Washington County-  County Impacts and Outcomes
Julie Dillard – CED / 4-H
Judy Corbus – FCS
Matthew Orwat – Horticulture
Mark Mauldin – Ag